پرنده‌نگری

پرنده‌نگری راهی به‌سوی حفاظت پایدار تنوع‌زیستی

 رفتن به طبیعت و تماشای پرندگان زیبا تفریحی است که ده ها سال است در بین مردم دنیا رواج یافته و علاقمندان فارغ از نوع شغل یا تخصص با شوق و ذوق وافر به این تفریح سالم می پردازند. برخلاف تصور عامه مردم، لازمه پرداختن به این فعالیت پرنده شناس بودن نیست، در این کار علاقه مندی به طبیعت است. کما اینکه زیبایی و رنگارنگی پرهای یک سهره یا زیبایی آواز یک توکا هر بیننده یا شنونده ای را مورد تاثیر قرار می دهد. آرامش و لذت پرنده نگری به حدی است که بسیاری از روانشناسان آن را راه حلی برای آرامش فکری و تقویت روحیه افراد می دانند.

تعداد پرنده نگر های دنیا مرتبا رو به افزایش است تا حدی که در کشورهای انگلیس وآلمان برابر طرفداران فوتبال ، پرنده نگر وجود دارد. در کشور ما نیز روز به روز بر تعداد دوستداران پرنده و پرنده نگری افزوده می شود. پرنده نگری (Birdwatching)  جزء هیچیک از شاخه های علوم بحساب نمی آید و یک پرنده نگر در زمره محققین به شمار نمی رود بلکه پرنده نگری یکی از زیر شاخه های اکوتوریسم یا طبیعت گردی است. در واقع پرنده شناس ها (Ornithologists) بسیار جزئی تر از پرنده نگرها به پرندگان نگاه می کنند و اهداف مطالعاتی و تحقیقاتی را دنبال می کنند در حالی که پرنده نگری لذت بردن، تجربه کسب کردن و آموختن از دنیای پر رمز و راز پرندگان است.

چگونه می توان یک پرنده شناس شد ؟

با داشتن یک کتاب راهنما ، یک دوربین چشمی و یک دفترچه یادداشت مشاهدات صحرایی، یک راه مهیج آغاز می شود. در مرحله بعدی عضویت در یک کلوپ پرنده نگری و شرکت در کلاسهای آموزشی یا همراه شدن با افراد با سابقه ، در مدت کوتاهی شما را به یک پرنده شناس خوب تبدیل خواهد کرد.

از کجا شروع کنیم ؟

شما می توانید از همین امروز آغاز کنید. کافیست با دقت به فضای سبز حیاط خود بنگرید یا در پارک محل زندگی خود به دنبال پرندگان بگردید یا صدای آنها را گوش کنید. در مرحله اول ممکن است نتوانید تفاوت سار و توکای سیاه را از هم تشخیص دهید اما همین که فرق کلاغ و طوطی را بدانید یعنی اینکه شما راه را آغاز کریده اید. مطمئن باشید که می توانید زیرا شما مایه اصلی کار که علاقه است را دارید.

Tarlan Ornithological Society ©

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گروه پرنده‌شناسی طرلان است.
استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع و نام/نام‌های صاحبین آثار مجاز است.