درباره پروژه

پرندگان شهر و استان تهران

پس از تاسیس موسسه طرلان بعنوان یک گروه پرنده‌نگری و پرنده‌شناسی درسال ۱۳۸۶ طی جلسات اولیه متوجه شدیم وقتی خودمان اطلاعات درستی از وضعیت و حضور پرندگان شهرمان نداریم هرگز نخواهیم نتوانست به موفقیت درخور توجهی دست یابیم. بلافاصله پروژه‌ای جهت شناسایی پرندگان کلان‌شهر تهران شکل گرفت و موسسان، همکاران و اعضای موسسه طرلان برای به نتیجه رسیدن این هدف تمام تلاش خویش را بکار بستند. کمتر از یک سال پس از آغاز پروژه با شروع همکاری مجموعه طرلان با دفتر کمک‌های کوچک زیست محیطی سازمان ملل متحد (SGP/UNDP) تحت پروژه «پرنده نگری راهی بسوی بهره برداری پایدار از تنوع زیستی با مشارکت مردمی» پروژه شناسایی و ثبت پرندگان تهران نیز به عنوان بخشی از پروژه مذکور با سرعت و قدرت بیشتری به کار خود ادامه داد که از جمله نتایج موفق آن چاپ کتاب «پرندگان تهران (هاشمی-بختیاری)» بود.

این پروژه تا سال ۱۳۹۲ در محدوده کلان‌شهر تهران به فعالیت پرداخت و سپس طی تصمیم هیات مدیره وقت و با توجه به دانش اولیه ایجاد شده در خصوص پرندگان شهر تهران، دامنه فعالیت به استان تهران گسترش یافت.

در کنار فعالیتهای میدانی، در سال ۱۳۹۵ اولین وبسایت پرندگان تهران بصورت مستقل از وبسایت اصلی مجموعه طرلان، بر روی دامنه www.tehranbirds.com  ایجاد شد که بیشتر در غالب یک پرتال اطلاع‌رسانی اخبار جدید از آن استفاده می‌شد.

در سال ۱۳۹۹ با توجه به بالا رفتن شمار پرنده‌نگرها در شهر تهران و همچنین ارتقای دانش عمومی در خصوص پرنده‌نگری و پرندگان، تصمیم بر آن شد با ارتقای سایت مربوطه و تقویت کارگروه پرندگان شهر/استان تهران نسبت به در اختیار قرادادن اطلاعات این پروژه داوطلبانه و قدیمی اقدام شود. متاسفانه وضعیت گسترش ویروس کرونا و مشکلات و محدودیت‌های آن سبب شد با اندکی تاخیر نسبت به معرفی مجدد پروژه و ایجاد وبسایت جدید اقدام شود. هرچند در کنجکاوی و رصد فعالیتها در خصوص پرندگان تهران به کمک همراهان و دوستان قدیمی پروژه خللی ایجاد نشد.

گرچه پروژه شناسایی و پایش پرندگان شهر/استان تهران بعنوان اولین پروژه داوطلبانه موسسه طرلان دارای نقطه آغاز است اما نقطه پایانی برای آن وجود ندارد و این موسسه امیدوار است با همت و همکاری علاقمندان و متخصصین، هرروز بهتر از دیروز در این مسیر گام بردارد و شاهد ارتقای فعالیت‌ها و تلاش‌های تخصصی در این زمینه باشیم.

Tarlan Ornithological Society ©

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گروه پرنده‌شناسی طرلان است.
استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع و نام/نام‌های صاحبین آثار مجاز است.