اخبار و مقالات

اخبار و مقالات پروژه پرندگان شهر و استان تهران

یکی از زیباترین اردک­های دنیا  با نام علمی  Aix galericulata اردک ماندارین است که زیستگاه آن آسیای شرقی و کشورهای چین، ژاپن و روسیه است. همچنین تعداد اندکی از آن بصورت رهاسازی شده در اروپا و امریکا نیز وجود دارد. اردک ماندارین از نظر ظاهری به اردک جنگلی آمریکای شمالی بسیار شبیه است. پرهای زینتی نر و ماده آن با یکدیگر متفاوت می‌باشد. نر این گونه دارای منقار و صورتی به رنگ قرمز آجری با پرهای درخشان است که یک هلال سفید روی سرش خودنمایی می­‌کند و سینه‌­ای  به رنگ بنفش با دو خط سفید عمودی دارد که او را در میان اردک­سانان متمایز می­‌سازد. ماده آن با حلقه چشمی سفیدرنگ و یک خط چشمی متفاوت از گونه نر آن به حساب می­‌آید.

گزارشات مختلفی از مشاهده اردک ماندارین در تهران در سال‌های اخیر ارائه گردیده­ است. این اردک به دلیل زیبایی پر و بالش به کشورهای دیگری چون ایران صادر و به عنوان یک گونه زینتی پرورش داده می­‌شود. از آنجایی که این گونه به صورت یک گونه کاملا رایج در محیط­‌های شخصی پرورش و نگهداری می‌­شوند و هیچگونه زادآوری به صورت طبیعی و به دور از دخالت انسان تا به حال از اردک ماندارین در طبیعت کشور به ثبت نرسیده است، بنابراین این پرنده به عنوان گونه جدید برای کشورمان محسوب نخواهد شد.

قبلا گزارشاتی از مشاهده اردک ماندارین در نقاط مختلفی از تهران از جمله سد لتیان و اخیرا نیز در باغ گیاه‌شناسی تهران و دریاچه شهدای خلیج فارس (چیتگر) داشته‌­ایم که رفتارش نشان می­‌دهد از قفس رها گردیده و به محیط اطراف آورده شده است.

//عکس ها برگرفته از اینترنت

Tarlan Ornithological Society ©

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گروه پرنده‌شناسی طرلان است.
استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع و نام/نام‌های صاحبین آثار مجاز است.