اخبار و مقالات

اخبار و مقالات پروژه پرندگان شهر و استان تهران

کورکور بال سیاه با نام علمی Elanus caeruleus پرنده­ شکاری با اندازه متوسط است. رنگ پر و بال سفید و خاکستری روشن با دو لکه سیاه روی شانه­‌هایش او را از دیگر کورکورها متمایز می­‌سازد. چشمانی به رنگ قرمز با خط ابرویی سیاه که ظاهری بسیار زیبا به او می‌بخشد، او را نزد عکاسان حیات وحش و پرنده‌نگرها محبوب ساخته است.  نر و ماده آن شبیه یکدیگر هستند و ماده‌­ها اندکی بزرگتر از نرها می­‌باشند. رفتارش در شکار به مانند دلیجه است که بر بالای سر طعمه­‌اش درجا بال‌زنی می­‌کند و به یکباره به سمت شکارش شیرجه می‌­رود.

کورکور بال سیاه در مناطقی از جنوب ایران حضور دارد، در کرمان و هرمزگان نیز زادآوری می­‌کند و بصورت مهاجر عبوری در استان گلستان مشاهده گردیده و نیز حضورش در استان خوزستان اعلام شده است. با افزایش گزارشات از دیگر نقاط ایران از جمله شهرکرد و قم که در سال‌های اخیر مشاهده این کورکور را منتشر کرده‌اند، اکنون حضور این گونه در البرز و همچنین تهران بصورت جداگانه در پاییز و زمستان ۱۳۹۹ گزارش شده است.

در آبان ۱۳۹۹ گزارشی از مشاهده این گونه در قنبرآباد (چرمشهر) توسط وحید یاوری اعلام و عکاسی شد و متعاقب آن علاقمندان به مشاهده پرندگان، موفق به رکورد این پرنده در آب باریک (ورامین)، جاده چرمشهر و قنبرآباد شدند.

//عکس از وحید یاوری – قنبرآباد

Tarlan Ornithological Society ©

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گروه پرنده‌شناسی طرلان است.
استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع و نام/نام‌های صاحبین آثار مجاز است.